Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > STARÁ STRUKTURA > Naše služby > Buková spárovka

Buková spárovka

Maloobchodní ceník BK spárovky od 1.2.2020

Charakteristika a použití

Jedním z našich nosných produktů je buková spárovka, která vzniká zpracováním bukových hranolků a jejich následným lepením do masivní dřevěné desky. Díky tomu, že hotové desky jsou pevné a stabilní, jsou ideální pro vysoce kvalitní nábytek a interiérové ozdobné dekorativní prvky, jako schodiště, parapetní desky, nebo na nosné konstrukce.

Příklady využití bukové spárovky

 • 19 mm: čelní dílce nábytku, parapetní desky, podstupnice
 • 27 mm: korpusy nábytku, parapetní desky, podstupnice, nášlapné vrstvy betonových schodišť
 • 40 až 45 mm: kuchyňské a jiné pracovní plochy, schodišťové stupnice, dveře

 

Podle barevné sladěnosti jednotlivých hranolků v desce se určuje jakost spárovky A až D.

Jakostní tabulka

Jakost A/B

A: přední plocha
Plocha barevně sladěná, odstínově klidná.
Nejsou povoleny: záběhy jádra, očka nad 3 mm průměru, suky, známky zapaření, zamodrání, výrazné skvrny dřeva, vady hoblování. Spárovka je  technicky dokonalá, bez otevřených hrotů ozubů a s řádně dotlačenými spoji v ploše desky, bez vad lepení, otevřených spár a podobně.

B : zadní plocha
Plocha barevně nesladěná, odstínově rozdílná ale technicky dokonalá.
Nejsou povoleny: záběhy jádra, suky, zamodrání, skvrny po stohování, prokladech a vady hoblování – bez otevřených ozubů a vad lepení. Omezeně povoleny malé barevné vady dřeva a menší opravy tmelem. Tato jakost je vyráběna ze 4 stranně čistých hranolků.

Jakost B/B

Tato jakost se vyrábí stejně jako kvalita A/B – ze 4 stranně čistých hranolků. Povolen tmavší barevný odstín materiálu, po vysušení omezeně barevné vady dřeva povoleny, zdravě zarostlá očka do průměru 3 mm povolena. Není povolen podíl černého a hnědého jádra, černých záběhů a suků. Jinak v plném rozsahu stejné jako pro zadní stranu „B“ jakosti A/B.

Jakost B/C

Přední plocha jako u kvalit „B“,zadní strana s neomezeným podílem jádra, povolená zarostlá očka do průměru 3 mm, omezeně nepatrné skvrny dřeva povoleny. Bez černých záběhů jádra,technicky dokonalé. Tato kvalita se vyrábí z minimálně 1stranně čistých hranolků.

Jakost C/C

Přední plocha: barevně rozdílná, s podílem černého a hnědého jádra, zdravě zarostlá očka do 3 mm průměru povolena, bez černých záběhů a větších suků. Zadní plocha: s neomezeným podílem černého a hnědého jádra, černých záběhů, zdravě zarostlá očka do 3 mm průměru, bez suků. Technické provedení – bezchybné.

Jakost C/D

Tato kvalita je vyrobena z hranolků zamodralých a zašedlých. Na pohledových plochách je větší podíl černého jádra a součků. Technické provedení je  bezchybné. Reklamaci na tuto kvalitu připouštíme pouze při reklamaci ne výskyt vad technického rázu. Tuto kvalitu vyrábíme pouze v omezeném množství. I tato kvalita  splňuje mechanické hodnoty jako předcházející. 

 

Technologie výroby

Bukovou spárovku vyrábíme jak z délkově napojovaných lamel, tzv. cinkovanou spárovku, tak i průběžnou. Spárovka je tvořena v šířce z celého násobku šířky jednotlivých lamel (ať napojovaných, nebo průběžných). Spárovka je vyráběna dle normy DIN EN 12775 "Masivní desky". Hotové desky jsou dle požadavků zákazníka oboustranně broušeny (zrnitost brusných pásů od  40 do 100). V současnosti disponujeme ročním objemem výroby je cca 2500 m³ a pro potřeby výroby disponujeme 5 moderními sušičkami Mühlbock.

Maximální rozměry desek průběžné a ozubem nastavované spárovky:

 • délka - průběžná spárovka 900 - 1.300 - 1.500 - 1.600 mm.
 • délka ozubem nastavovaná spárovka max. 6.000 mm.
 • šířka – do 1200 mm
 • tloušťka - 27/28/30, 39/40/41, 45 mm.
 • tolerance - šiřka a délka: -0,0 mm, +5,0 mm, tloušťka: +/- 0,2 mm.
 • šířka lamely – od 38 mm-46 mm.

K lepení spárovky je používáno lepidlo s atestem pro nárokovanou skupinu B3 dle DIN 68602 odpovídající D3 evropské normě EN 205 – Rakoll GXL3. Vlhkost desek je v době expedice dodávky max. 8 +/-2 %. Desky jsou baleny na paletách a ze všech stran chráněny proti povětrnostním vlivům polyetylénovou fólií. Průměrná hmotnost desek je 700 kg/m3.

Doporučené skladování:

 • relativní vlhkost vzduchu cca 65%
 • teplota vzduchu cca 20 °C
 • zabránit přímému kontaktu s vyhřívacími tělesy. vodou, chemikáliemi

Technické parametry

 • šířka: do 1250 mm
 • délka: do 6000 mm
 • standardní tloušťka: 19, 27, 40, 45/50 mm
 • šířka lamely: od 36 do 50 mm

NEZÁVAZNĚ POPTAT BUKOVOU SPÁROVKU


Kontaktní osoba

Výroba bukové spárovky, nákup bukových hranolků 

Ing. Jan Mikeska (Vedoucí Divize Veselí)
Email: mikeska@lst.cz
Mobil: +420 702 282 348
Fax: +420 518 322 354

Prodej bukové spárovky

Ing. Tomáš Valer (Obchod Divize Veselí)
Email: valer@lst.cz
Mobil: +420 602 567 108